ویژگی ها و مشخصات ios 15 اپل

ویژگی ها و قابلیت های ios 15

آیفون هر ساله از سری جدید سیستم عامل اختصاصی خود با نام ios رونمایی میکند که امسال نوبت به نسخه 15 این سیستم عامل رسیده است. در این مطلب قصد داریم به طور کامل به بیان ویژگی ها و مشخصات ios 15  (آی اُ اِس) بپردازیم. در صورتی که از مصرف کنندگان یکی از گوشی های آیفون هستید، پیشنهاد میکنم این مطلب را تا انتها بخوانید!

ویژگی های جذاب ios 15 کدام اند؟

  1. لایو تکست (Live Text)
  2. درگ اند دراپ تکست ها (Drag and Drop Text)
  3. تغییر در برنامه Safari
  4. اضافه شدن بخش Custom Focus
  5. بخش Memorise یا خاطرات در ios 15

لایو تکست (Live Text)

قابلیت لایو تکست ios 15

در این قابلیت جدید ios 15 میتوانید متن روی تصاویر را استخراج نمایید؛ بدین صورت که در تصاویری که متن در آنها نمایش داده میشود (مانند تصویر ثبت شده از بسته بندی کالاها یا متن نوشته شده روی کاغذ)، با نگه داشتن انگشت خود بر روی متن میتوانید بخش یا همه آن را انتخاب و در برنامه ای دیگر Pate کنید.

حتی میتوانید در زمان استفاده از اپلیکیشن دوربین، با نگه داشتن تصویر روی اجسامی که دارای متن هستند، به صورت لحظه‌ای آن را ترجمه یا کپی کنید.

درگ اند دراپ تکست ها (Drag and Drop Text)

قابلیت درگ اند دراپ در ios 15

یکی دیگر از ویژگی ها و جذابیت های ios 15، انتخاب و انتقال متن به بخش های مختلف گوشی است. در این قابلیت برای مثال میتوانید یکی از پیامک های خود را با نگه داشتن دست خود بر روی آن، انتخاب و در همین لحظه برنامه ای دیگر را باز کرده، متن را با رها کردن انگشت خود به برنامه جدید انتقال دهید. علاوه بر این، ویژگی ذره بین هم به گوشی های آیفون برگشته که در آن با نگه داشتن انگشت روی بخشی از متن، به منظور ادیت و ویرایش آن، ذره بینی برای دید بهتر نمایش داده میشود که تجربه ویرایش متون را بسیار لذت بخش‌تر میکند.

تغییر در برنامه Safari

تغییرات مرورگر Safari در ios 15

تغییر دیگری که در ios 15 شاهد آن بودیم، جابجایی آدرس بار مرورگر Safari بود که از بالا، به پایین منتقل شده است. البته این انتقال اجباری نیست و اگر با این حالت راحت نیستید، میتوانید با وارد شدن به تنظیمات، بخش تنظیمات Safari، نوار آدرس بار را به بالا منتقل کنید.

مطالب مرتبط

همچنین میتوانید با کشیدن انگشت خود بر روی آدرس بار به سمت چپ و راست، بین تب های مرورگر جابجا شوید. با کشیدن آرام انگشت خود از راست به چپ، میتوانید تب جدیدی را در این مرورگر اختصاصی اپل ایجاد کنید.

ویژگی بعدی که در این مرورگر باید به آن اشاره کنیم، همان ویژگی درگ اند دراپ (Drag and Drop) است که در بخش متن توضیح داده بودیم؛ شما میتوانید آدرس صفحات وب را با این قابلیت به برنامه های دیگر انتقال دهید. برای مثال آدرس را در برنامه کروم اجرا کنید و یا در اپلیکیشن هایی مانند تلگرام و واتس اپ به اشتراک بگذارید.

اضافه شدن بخش Custom Focus

قابلیت Custom Focus در ios 15

در بخش Focus میتوانستید حالت های مختلفی را انتخاب کنید که در آنها تماس‌ها و نوتیفیکیشن‌ها مدیریت شوند. برای مثال در حالت Sleep تمامی تماس‌ها در حالت سکوت قرار میگیرند. در این میان شما میتوانید به صورت دستی و کاستوم (Custom) این تنظیمات را به دلخواه خود تغییر دهید. برای مقال حالتی را بسازید با نام آشپزی و در این حالت تنظیم کنید که چه اشخاصی مجاز به تماس با شما خواهند بود و چه برنامه هایی میتوانند نوتیفیکیشن داشته باشند. تمامی این امکانات با هدف افزایش کیفیت کار مورد نظر در آن لحظه طراحی شده و به بالا رفتن تمرکز شما کمک خواهند کرد.
برای اضافه کردن حالت یا Mode مورد نظر خود تنها لازم است گزینه Add a Focus را انتخاب کنید!

بخش Memorise یا خاطرات در ios 15

بخش memorise در ios 15

یکی دیگر از تغییرات مهم در ios 15، در بخش گالری آن اتفاق افتاده است؛ قسمت خاطرات (memorise) شامل تصاویری بود که در گذشته نمیتوانستیم هر کدام را به صورت مجزا حذف کنیم. اما در ios 15 میتوانیم تمام آنها را ادیت یا حذف کنیم. همچنین در بخش Memory Mixes میتوانید آنها را به دلخواه، ویرایش کنید و موسیقی مورد نظر خود را بر روی آنها قرار دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *