راه تشخیص آیفون پک اصلی، رفرش و ریپک

راه تشخیص آیفون پک اصلی، رفرش و ریپک

یک از دغدغه‌های خرید گوشی آیفون، اصلی بودن خود موبایل و پک آن است. در حال حاضر آیفون ها سه نوع مختلف جعبه دارند که عبارتند از پک اصلی و ریپک و رفرش یا ریفربیش (refurbished) که در ادامه تک تک آن ها را مورد بررسی قرار می‌دهیم تا موقع خرید آیفون آکبند یا کارکرده، بتوانید به راحتی نسخه اصلی گوشی های آیفون را از تقلبی و کپی تشخیص دهید.

آیفون پک اصلی

گوشی آیفون پک اصلی

پک اصلی عادی ترین نوع جعبع آیفون است که نشان دهنده این است که گوی از کارخانه تولید شده است و مستقیما به دست مشتری بدون دستکاری رسیده است و داخل آن آیفون اورجینال، کابل اورجینال، آداپتور اورجینال و هندزفری سیمی اورجنال داخل آن قرار دارد. گوشی آیفون کارکرده با پک اصلی در بازار نسبت به بقیه پک‌ها خوش بخر تر است و قیمت بالاتری برای خرید آن ارائه می‌شود و دستگاه آن مورد اعتماد است.

از ویژگی‌های پک اصلی سالم بودن جعبه و نوشته های روی جعبه است و مراقب باشید اگر آیفون پک اصلی دارید قیمت فروش آن نسبت به پک‌های دیگر بیشتر است و خریداران بشتری دارد موقع خرید هم باید این نکته را به یاد داشته باشید. راه بررسی اینکه آیفون شما پک اصلی است یا نه باید وارد تنظیمات شوید و در قسمت شناسه دستگاهتان اگر حرف اول آن M بود به معنای این است که گوشی شما پک اصلی و اورجینال است.

گوشی آیفون ریپک (Repack)

ریپک در واقع گوشی‌هایی است که لوازم جانبی آن مثل کابل و آداپتور آن تعویض شده باشند حتی در نوع دیگر آیفون‌های ریپک ممکن است قطعات آن اصلی باشد اما جعبه آن عوض شده باشد.این گوشی ها عموما بدون جعبه وارد کشور شده و به صورت مسافری، رجیستر میشوند اما در داخل کشور برای آنها جعبه ساخته میشوند و لوازمی مانند کابل یا شارژر به آنها اضافه میشود.

تشخیص ریپک بودن آیفون

تشخیص گوشی‌های ریپک کمی دشوار است چون ممکن است گوشی اکتیو نشده باشد اما عموما اینطور نیست! همانطور که از اسم این نوع پک مشخص است به معنای این است که یعنی بسته بندی مجدد شده است که می‌تواند به منظور از بین رفتن جعبه آن باشد. نوع دوم ممکن است گوشی رفرش باشد و جعبه آن را تعویض کرده باشند، مورد سوم ممکن است فقط لوازم‌های جانبی گوشی تعویض شده باشد و اما مورد آخر ممکن است گوشی تعمیری باشد که حتی از اوراق کردن چند گوشی مختلف یک گوشی جدید ساخته شده باشد. در مجموع باید در نظر داشته باشید که گوشی به اصطلاح ریپک، فاقد جعبه اورجینال بوده و این مسائل ممکن است برای آن پیش آمده باشد.

اما خوشبختانه راهی برای تشخیص آن وجود دارد ولی تشخیص آن بعضی مواقع بسیار سخت و دشوار می‌شود حتی بعضی مواقع کوچک ترین فرقی با پک اصلی وجود ندارد.

1. یکی از راه های تشخیص آیفون ریپک، این است که اگر با دستمال الکلی روی متن‌های پشت جعبه بکشید متن‌ها کم رنگ و کم رنگ‌تر می‌شود. در جعبه های ریپک ممکن است سایز فونت، نوع فونت، رنگ فونت، نوشته ها و تصاویر که روی جعبه است با پک اصلی تفاوت داشته باشد.

2. مورد بعدی لوازم جانبی است بخاطر بسته بندی های جدید شرکت اپل بسته بندی مجدد لوازم کمی سخت‌تر است و هیچ وقت کاربر نمی‌تواند بسته بندی را مثل روز اول کند و اگر دیدید که بسته بندی کمی غیر عادی است یکم به آن شک کنید.

3. رنگ نوشته‌های درج شده روی جعبه گوشی های آیفون ریپک، گاها کمی پر رنگ تر و نزدیک به مشکی پر رنگ است اما در نسخه اورجینال و پک اصلی اینگونه نیست و نوشته ها به خاکستری تیره گرایش دارد.

 

مطالب مرتبط: پارت نامبر zaa برای کجاست؟

گوشی آیفون رفرش (ریفربیش)

آیفون‌های رفرش در واقع گوشی‌هایی است که نقض های آن رفع شده است و مجددا توسط اپل بسته بندی شده و به فروش رسیده است. محصولات اپل ممکن است به هر دلیلی توسط کاربرهای خود به شرکت اپل بازگردانی شوند و مهندسان اپل، این گوشی های معیوب را تعمیر کرده و آن را به عنوان یک آیفون سالم بسته بندی می‌کنند و با قیمت پایین تر به فروش می‌رساند. در واقع آیفون‌های رفرش عملا هیچ مشکلی در عملکرد ندارند و بر خلاف تصور خیلی‌ها، آیفون تقلبی و فیک به شمار نمی‌رود.

پارت نامبرهای آیفون رفرش و اصلی

موضوع اصلی به سودجو بودن برخی افراد برمی‌گردد؛ جایی که برخی ها آیفون رفرش را با قیمت آیفون پک اصلی به فروش می‌رسانند. اپل در مورد آیفون های رفرش در سایت خود چنین حرفی را بازگو کرده است: تمامی گوشی های رفرش دارای باتری و قاب سالم و جدید هستند و تا یک سال از سوی شرکت اپل گارانتی دارند و هزینه ارسال این دستگاه به نمایندگی های اپل رایگان است و در صورت معیوب بودن کاربران می‌توانند آن را دوباره بازگردانند.

آیفون‌های رفرش تمامی آزمایش‌های مربوط به عملکرد صحیح را با موفقیت گذرانده است و اصل است. اپل معتقد است که آیفون های رفرش آن از نظر کیفیت عملکرد تفاوتی با آیفون های کاملا سالم این شرکت ندارند. البته تجربه نشان داده این گوشی ها از نظر کیفیت به آیفون های پک اصلی نمی‌رسند زیرا که بعضی مواقع رفع نقض های آن توسط برخی شرکت های دیگر انجام می‌شود و قطعات که جایگزین می‌شوند در برخی موارد ممکن است عمر مفیدشان همچون عمر قطعات اصلی و فابریکی خودش نباشد.

بعضی مواقع ممکن است گوشی های رفرش همچنان معیوب باشند. ضمانت نامه آیفون های رفرش مانند گارانتی آیفون‌های پک اصلی نیست و موارد کمتری را پوشش می‌دهد و باید توجه داشته باشید مانند آیفون آکبند و پک اصلی عمر مفید زیادی ندارند. نحوه تشخیص این نوع آیفون ها بسیار راحت است.

یکی از روش های آن این است که به عبارت RFB که به معنای رفرش بودن است روی جعبه گوشی دقت کنید برخی فروشندگان این عبارت را پاک می‌کنند اما بازهم جای آن خالی می‌ماند.

روش دوم این است که یکی از بهترین راه های تشخیص گوشی رفرش این است که در بخش Setting گزینه General و بعد گزینه About را انتخاب کرده و به model گوشی خود توجه کنید اگر حرف اول آن M باشد یعنی گوشی پک اصلی است اما اگر حرف اول آن F بود یعنی گوشی رفرش است.

جمع بندی

با توجه به نکاتی که گفته شد شما می‌توانید گوشی مورد نظر خود را به درستی انتخاب کنید و دچار اشتباه نشوید و آیفون های ریپک و رفرش را به جای آیفون پک اصلی نفروشند. توصیه ما به شما این است که از خرید آیفون های ریپک و رفرش خودداری کنید زیرا شاید عمر مفید ایفون پک اصلی را نداشته باشند و موقع فروش خیلی ها آن را از شما نخرند. فقط توجه داشته باشید قیمت آیفون های ریپک و رفرش از پک اصلی کم تر است پس مراقب افراد سودجو باشید.

نویسنده: متین مهتابی

One thought on “راه تشخیص آیفون پک اصلی، رفرش و ریپک

  1. علی صالح says:

    سلام وقت بخیر در مورد مدل نامبر 5LTJ3CH/A راهنمایی میکنید نه با m شروع میشه نه f

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *